Žitnoostrovské múzeum

Žitný ostrov je najväčší a najdlhší z dunajských ostrovov. Je dlhý viac ako 100 km, a v najširšej časti presahuje 25 km. Prvá zmienka o Žitnom ostrove sa objavuje v roku 1250.

Naše múzeum sídli v budove Žltého kaštieľa, ktorý sa nachádza v časti mesta, kedysi nazvanej Pókatelek. Samotný názov nás privádza k faktu, že patril k majetkom istého pána Póku. Toto územie v roku 1342 získal do vlastníctva prefekt bratislavskej župy Michal Szomor, a až do konca 19. storočia tieto majetky spravovali potomkovia jeho rodu. Od 15. storočia Szomorovská dynastia používala meno Kondé, preto je Pókatelek všeobecne považovaný za rodové sídlo Kondéovcov. V skutočnosti však Žltý kaštieľ dal vybudovať Márton Bíró, veszprémsky biskup, v 18. storočí, kedy Kondéovská rodina na isté obdobie založila svoje majetky.

Kroky ľudí, ktorých zaujíma história Dunajskej Stredy a okolia, vývoj prírody a dejiny poľnohospodárstva na Žitnom ostrove, často smerujú do krásne vynoveného areálu Žitnoostrovského múzea. Rekonštrukcia areálu z roku 2015 výrazne zmenila tvár múzea. Prestavba oplotenia a vstupnej brány spolu so sadovými úpravami umožňujú jedinečný pohľad na budovu i erb Žltého kaštieľa a na obnovený výstavný pavilón.

Múzeum svojim návštevníkom ponúka okrem zaujímavých expozícií aj moderný informačný servis, ktorý sem láka stále viac milovníkov kultúry.