Organický abstrakt (06.07.2023 - 29.07.2023)

Výstava grafičky Melindy Bezerédy Barwanietz, ktorá sa narodila v Maďarsku, v Zalaegerszeg, v roku 1956. V roku 1977 sa presťahovala do Nemecka a žije a pracuje v meste Heppenheim. Umelkyňa mala niekoľko domácich a medzinárodných výstav. Jej diela vlastnia súkromní zberatelia v Maďarsku, Nemecku, Amerike, Švajčiarsku, Anglicku, Indii... Pri príležitosti otvorenia hotela Princess bola umelkyňa požiadaná, aby vytvorila tridsať grafických diel. V roku 2016 získala medzinárodnú cenu Art Contemporain vo francúzskom Point de Roide. K nám, do Dunajskej Stredy priniesla v posledných dvoch rokoch vytvorené, teda najnovšie svoje diela. Kresby vytvorené s jedným gestom, rotáciou kriedy. Práve preto jej tvorba je charakteristická ľahkosťou, čerstvosťou a priesvitnosťou. Používa pri tom kvalitný kamenný papier, pastelovú kriedu, uhlie, či štetec z peria. Pri jemných organických tvaroch môžeme vidieť aj tvary, ktoré sú viac geometrické. Tie čiary nakreslené hybnosťou a pevnými tvarmi tvoria zvláštnu jednotu. V tom spočíva „ars poetica“ výtvarníčky.

Vernisáž otvorila maďarská výtvarníčka, Széchy Beáta, nositeľka ocenenia -  Munkácsy. Kurátorkou výstavy bola Dr. Gellért Katalin, historička umenia.

V kultúrnom programe účinkoval gitarista Németh Otto z Maďarska, ktorý svojou výbornou hrou na gitare zdvihol náladu vernisáže.