Intuície (10.08.2023 - 09.09.2023)

Vo výstavnom pavilóne Žitnoostrovského múzea sa konala skupinová výstava „INTUÍCIE“ troch autoriek, Emőke Szamaránszky, Maya Bott a Rozália Bokros. Vo výstavnej sieni boli prítomné maľby maľované s akrylom, olejom, taktiež aj textilné umenie. Všetky tri umelkyne pochádzajú z Gabčíkova a sú spojené nielen podľa rodiska, ale aj ich umelecká cesta vedie do jedného smeru. 

Diela Emőke Szamaránszky vo svojich obrazoch sa snažila zachytiť atmosféru danej vodnej plochy, s čím sa snaží vyjadriť svoje vnútorné pocity, nálady, stavy.. Podobné vnímanie prírody a často aj geometrické tvary môžeme vidieť u Rozálii Bokros, ktorá používa starodávnu japonskú techniku SHIBORI. Táto technika ponúka nesmierne veľa možností, aby vytvorila jedinečné a neopakovateľné motívy. Vrstvy postavené na sebe sú charakteristické pre abstraktné umenie Mayi Bott. V jej úzkych kompozíciách rôznofarebné škvrny s rôznou veľkosťou krížia čiary s rôznymi farbami, dĺžkami a šírkami. Na vrstvených farebných pruhoch vidíme často aj  neónové farby. 

Maya Bott je spirituálne abstraktná, Emőke Szamaránszky tvorí realisticky-figuratívne, Rozália Bokros patrí do obidvoch kategórií. Ich spája to, že radi experimentujú a úplne nezávisle všetky tri umelkyne rady používajú modrú farbu, sa to objavuje u nich nevedome, ale napriek tomu ich spája a je prevládajúcou farbou vo výstavnom priestore. Táto farba je spojená hlavne s intuíciou ako nám to hovorí aj samotný názov výstavy.

          Vernisáž otvorila Balla Rita, umelecká analytička, ktorá bola kurátorkou výstavy. Jej slová v slovenčine tlmočila redaktorka Edita Tilajčíková. V kultúrnom programe vystúpil Andrej Kotiers – saxofonista, Varga Zoltán Bendegúz – klavirista, ktorí pozdvihli atmosféru podujatia niekoľkými jazzovými štandardnými skladbami.