Dolce Vita 2 (13.04.2023 – 02.05.2023)

Dolce Vita 2

Autorská výstava Istvána Hangácsiho, Šamorínskeho výtvarníka s názvom: DOLCE VITA 2. István Hangácsi sa narodil v obci Nižný Lánec. Od detstva kreslil, maliarskemu umeniu sa neskôr priučil samoukom. Svoju prvú olejomaľbu namaľoval ako vyštudovaný remeselník, bolo to ich stredoškolské tablo. Ako mladý ženatý muž sa presťahoval do Rimavskej Soboty a dlhé roky tam žil, tvoril aj podnikal. V roku 2021 sa presťahoval  V spolu so svojou manželkou do Šamorína za rodinou. V posledných rokoch maľoval prevažne panorámy miest, v ktorých sa objavila historická minulosť aj 21. storočie. Prostredníctvom nich môžeme dýchať vzduch Rimavskej Soboty, ale aj Dunajskej Stredy či Šamorína.

V obrazoch Istvána Hangácsiho opakujúcim sa prvkom je reflexia, ktorá dodáva obrazom ďalší obsah. Istvánovo rané detstvo je spojené s autami a jeho umelecké diela odrážajú taktiež aj túto fascináciu.

Maľby Istvána Hangácsiho už verejnosť mohla vidieť na spoločných výstavách v Rimavskej Sobote, v Bratislave, v Budapešti a v Egri. Jeho prvá samostatná výstava bola v Rimavskej Sobote v roku 2020, vystavoval aj v Šamoríne. Tu v Dunajskej Strede je to jeho druhá samostatná výstava, no prvá naozaj rozsiahla.

 

 

István je členom maliarskeho krúžku Zlatý rez v Rimavskej Sobote. Svojimi dielami sa snaží vyjadriť radosť, večný optimizmus, hru svetla a tieňa, zobrazenie skla, kovu a obdiv vody. Uprednostňuje svetlé a veselé farby a veľkú pozornosť venuje realistickému a detailnému podaniu sveta okolo nás.

Výstavu otvorila: Mgr. Simon Anikó

V kultúrnom programe účinkovali: žiaci ZUŠ v Dunajskej Strede a členovia FAE.